* Paljundamine puhma jagamisega
* Paljundamine pistikutega
* Paljundamine võsunditega
* Paljundamine sibulatega
* Paljundamine võrsikutega
Puhma jagamine.
Puhma jagamiseks kaevatakse taim üles kas labida või aiahargi abil. Mõningaid tugevaid puhmikuid, nagu on mõnedel kõrrelistel, tuleb vahel isegi saagida või raiuda. Jagamisel võib ka noorendada ülekasvanud ja kulunud välimusegas kehvalt kasvavaid taimi. Sellisel juhul tavaliselt puhma vananenud keskosa likvideeritakse. Taim jagada väiksemateks osadeks käte noa või labida abil. Taimele tuleb jätta terveid võsusid või kasvupungasid ning juuri.
Jagamise teel saab ka endale meeldivaid lilli paljundada ja teise kasvukohta viia - alati ei ole tarvis osta uut samasugust taime. Piisab jagamisest ja juba järgmisel hooajal ei ole kummagi põõsa puhul näha, et keegi seal kallal käinud on. Paljudele liikidele sobib jagamine noorendamise eesmärgil keskmiselt viieaastaste vahedega. Kolmeaastaste vahedega võib jagada paljusid kiviktaimla taimi ja näiteks hostasid. Kui taime soovitakse jagada paljundamise eesmärgil, võib seda teha kohe kui puhmas on piisavalt suur.(aed leeklill, hostad)
Risoomi jagamine.
Risoomi jagamisel kaevatakse taim aiahargiga üles. Risoom puhastada mullast ja tükeldada terava noa abil 5...10 cm pikkusteks. Igale risoomile jätta juurmiste lehtede kimp ja juuri. Kuivanud lehed eemaldada. Terved lehed lõigata tagasi 15 cm peale, sellega vähendatakse vee auramist taimest. Saadud paljundusmaterjali võib istutada kasvukohale. Väiksemate osade korral pottidesse või ettekasvatuspeenrale. Risoomitükkide istutamisel tuleb jälgida, et juured oleksid mullas kuid risoomi pealmine osa oleks mulla pinnal. Risoomiga jagatakse nt. aediirist, astilbet.
Juuremugulate jagamine.
Juuremugulaid jagatakse kas sügisel või kevadel pärast puhkepreioodi läbimist.Avamaale istutamiseks sobilikule istikule jäetakse juuremugul koos hästi arenenud juurtega ja 2...3 punga. Sageli jagatakse juuremugulad väiksemateks osadeks. Kui sügisel pole juuremugulatel hästiarenenud pungi näha, siis jagamine toimub kevadel. Juuremugulate jagamist alustatakse kevadel siis, kui pungad juuekaelal on selgelt näha. Enne jagamist eemaldatakse surnud juuremugulad ja eelmise aasta varrejäänused. Paljuvarreliste taimede paljundamisel eemaldadakse esmalt käsitsi ühevarrelised osad. Arvestada tuleb, et igale osale eraldi jääks osa juurekaelast koos 1...2 pungaga ja vähemalt üks juuremugul. Kui pungad uute võrsete moodustamiseks on nõrgad, jäetakse jagatavale osale mitu juuremugulat. Jagamisel tuleb jälgida, et ei tekiks suuri haavu, vajadusel tuleb need üle lõigata. Selleks kasutatakse teravat nuga. Lõikamisel tuleb jälgida, et pung jääks juurekaela tüki keskele. Lõigatud pinnal tuleb lasta kuivada üks ööpäev enne säilima panekut või enne istutamist.
http://maakodu.delfi.ee/news/maakodu/aed/kuidas-jagada-pusililli?id=68836257
http://ak.rapina.ee/katrinu/veg_paljundamine/index.htm
http://www.hansaplant.ee/
http://ak.rapina.ee/katrinu/hostad_2014a/nuded_kasvukohale.html
http://aianduskool.ee/rohttaimed/?p=926
http://www.hansaplant.ee/
http://www.calmia.ee/
http://www.seemnemaailm.ee/
http://www.hansaplant.ee/
http://ak.rapina.ee/katrinu/hostad_2014a/nuded_kasvukohale.html
http://aianduskool.ee/rohttaimed/?p=926
http://www.hansaplant.ee/
http://www.calmia.ee/
http://www.seemnemaailm.ee/
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar